روش های رمزنگاری و رمزگذاری (Cryptography | Encryption)

 

رمز نگاری یا Encryption  چیست 

رمزنگاری استفاده از تکنیک‌های ریاضی، برای برقراری امنیت اطلاعات است. دراصل رمزنگاری دانش تغییر دادن متن پیام یا اطلاعات به کمک کلید رمز و با استفاده از یک الگوریتم رمز است، به صورتی که تنها شخصی که از کلید و الگوریتم مطلع است قادر به استخراج اطلاعات اصلی از اطلاعات رمز شده باشد و شخصی که از یکی یا هر دوی آن‌ها اطلاع ندارد، نتواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. دانش رمزنگاری بر پایه مقدمات بسیاری از قبیل تئوری اطلاعات، نظریه اعداد و آمار بنا شده‌است و امروزه به‌طور خاص در علم مخابرات مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرد. معادل رمزنگاری در زبان انگلیسی کلمه Cryptography است، که برگرفته از لغات یونانی kryptos به مفهوم «محرمانه» و graphien به معنای «نوشتن» است.

تصویر رمزنگاری اول

 

انواع رمزنگاری

رمزنگاری های بسیاری وجود دارند اما با توجه به موضوع سایت ما
تنها به چند رمز نگاری مهم در عرصه تست نفوذ و امنیت خواهیم پرداخت

1.رمزنگاری MD5 :

 یک روش رمزنگاری است که به صورت گسترده به عنوان تابع درهم‌ساز رمزنگارانه استفاده می‌شود.این الگوریتم یک رشته با طول متفاوت را به عنوان ورودی می‌گیرد و یک خلاصه پیام ام‌دی۵ یااثر انگشت با طول ۱۲۸بیت می‌سازد. الگوریتم ام‌دی۵ توسعه‌ای از الگوریتم ام‌دی۴ است با این تفاوت که‌ ام‌دی۵ کمی‌کندتر از ام‌دی۴ عمل می‌کند اما در طراحی آن بسیار محافظه‌کارانه عمل شده‌است. ام‌دی۵ در شرایطی طراحی شد که حس کردند ام‌دی۴ به علّت سرعت بالایی که دارد پذیرفته شده‌ اما از امنیت مناسبی در شرایط بحرانی برخوردار نیست. ام‌دی۵ کمی نسبت به‌ ام‌دی۴ کندتر شد، در عوض، امنیت آن بیشتر گشت (که بنظر من زیاد هم امنیت نداره 😜)

رمز نگاری MD5

 

شاید براتون جالب باشه :
بیت کوین چیست؟ از صفر تا صد به زبان ساده !

چند سایت در زمینه انکریپت و دیکریپت MD5

https://www.md5online.org
http://www.md5online.it
سایت شناسایی نوع رمزنگاری  https://www.tunnelsup.com/hash-analyzer

 

2. رمزنگاری SHA-1

تابع درهم‌سازی در مقولهٔ رمزنگاری است. توسط سازمان امنیت ملی در ایالات متحدهٔ آمریکا طراحی شده و توسط مؤسسه ملی فناوری و استانداردها انتشار یافته‌است.
SHA-1 در واقع ابتدای واژه‌های این عبارت است: “الگوریتم درهم‌سازی ایمن” یا به انگلیسی (SHA-1 (Secure Hash Algorithm 1 .
در حال حاضر سه الگوریتم درهم‌سازی از این گروه با نسخه‌های ۰ و ۱ و ۲ وجود دارد. الگوریتم SHA-1 شباهت بسیار زیادی به اس‌اچ‌ای-0 دارد
ولی در اصل ایرادهایی اساسی که در نسخه ۰ وجود داشته و سبب ضعف
این الگوریتم شده بود را برطرف نموده‌است. نسخهٔ ۰ در تعداد کمی از نرم‌افزارهای امنیتی به کار می‌رود و کاربرد گسترده‌ای ندارد.
در حالی که نسخه ۲ این الگوریتم بسیار با نسخه‌های ۰ و ۱ متفاوت است و نسخه امن تری می باشد.

 

شاید براتون جالب باشه :
بررسی کامل (Hash) هش رمزنگاری ، بخش دوم ! + همراه با ویدئو

رمز نگاری SHA-1

چند سایت در زمینه انکریپت و دیکریپت SHA-1

https://md5decrypt.net/en/Sha1
/www.sha1online.org

3. رمزنگاری Base64 

عنوان یک کدبندی دودویی به متن است. در این کدبندی، آرایه‌ای از بایت‌ها به صورت نویسه‌های اَسکی کدگذاری می‌شوند.کاربرد آن در تبادل اطلاعات از طریق محیط‌هایی که تنها از کدهای اسکی ۷-بیتی پشتیبانی می‌کنند (مانند ایمیل) است. توصیف کامل این کدبندی در RFC 1252 آمده است.

رمزنگاری base64

چند سایت در زمینه انکد و دیکد Base64

https://www.base64encode.org/
https://codebeautify.org/base64-encode

امیدواریم که از این پست لذت برده باشید . اگر مبحثی در این مورد جا افتاده هست یا اطلاعاتی دارید خوشحال میشویم زیر این پست برایمان کامنت بزارید 🙂

 

 

vote
Article Rating