0
0

IOT (اینترنت اشیا) چیست ؟ از سیر تا پیاز

4096 بازدید
اینترنت اشیا

IOT (اینترنت اشیا) چیست ؟ از سیر تا پیاز

 

اینترنت اشیا (IoT) شبکه اشیای فیزیکی را توصیف می کند که با حسگرها
نرم افزار و سایر فن آوری ها به منظور اتصال و تبادل داده با سایر دستگاه ها و سیستم ها از طریق اینترنت جاسازی شده است. این وسایل از اشیای معمولی خانگی گرفته تا ابزارهای پیچیده صنعتی را شامل می شوند. امروزه با بیش از 7 میلیارد دستگاه اینترنت اشیا متصل ، کارشناسان انتظار دارند این تعداد تا سال 2020 به 10 میلیارد و تا سال 2025 به 22 میلیارد برسد.

 • نکته : این مقاله ترجمه شده است.

 

چرا اینترنت اشیا (IOT) بسیار مهم است ؟

طی چند سال گذشته ، اینترنت اشیا به یکی از مهمترین فناوریهای قرن 21 تبدیل شده است.
اکنون که می توانیم وسایل روزمره وسایل آشپزخانه، اتومبیل، ترموستات را از طریق دستگاه های وایفا به اینترنت متصل کنیم.

 • با استفاده از محاسبات کم هزینه، فضای ابری، کلان داده ها، تجزیه و تحلیل ها
  و فناوری های تلفن همراه موارد فیزیکی می توانند داده ها را با حداقل دخالت انسان به اشتراک بگذارند و جمع آوری کنند. در این دنیای متصل بیش از حد سیستم های دیجیتال می توانند هر تعامل بین چیزهای متصل را ضبط، نظارت و تنظیم کنند. دنیای فیزیکی با دنیای دیجیتال دیدار می کند. و آنها همکاری می کنند.

 

چه فناوری هایی اینترنت اشیا را ممکن کرده است ؟

در حالی که ایده اینترنت اشیا از خیلی قبل وجود داشته اما مجموعه ای از پیشرفت های اخیر در تعدادی از فن آوری های مختلف، آن را عملی کرده است.

 • دسترسی به فناوری حسگر کم هزینه و کم مصرف. سنسورهای مقرون به صرفه و قابل اطمینان ، فناوری iot را برای تولیدکنندگان بیشتری امکان پذیر می کند.
 • قابلیت اتصال مجموعه ای از پروتکل های شبکه به اینترنت. اتصال سنسورها به ابر و موارد دیگر را برای انتقال کارآمد داده آسان کرده است.
 • سیستم عامل های رایانش ابری. افزایش در دسترس بودن سیستم عامل های ابری، هم مشاغل و هم مصرف کنندگان را قادر می سازد تا به زیرساخت های مورد نیاز برای مقیاس سازی دسترسی پیدا کنند بدون اینکه واقعاً مجبور باشند همه آن را مدیریت کنند.
 • یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل با پیشرفت در یادگیری ماشین همراه با دسترسی به داده های متنوع و گسترده ذخیره شده در فضای ابری، مشاغل می توانند سریعتر و با سهولت بیشتری بینش ها را جمع آوری کنند. ظهور این فن آوری های متحد همچنان مرزهای اینترنت اشیا را تحت فشار قرار می دهد و داده های تولید شده توسط اینترنت اشیا نیز این فناوری ها را تغذیه می کند.
 • هوش مصنوعی (AI). پیشرفت در شبکه های عصبی پردازش به زبان طبیعی (NLP) را به دستگاه های اینترنت اشیا (مانند دستیارهای شخصی دیجیتال الکسا، کورتانا و سیری) آورده و آنها را برای استفاده در خانه جذاب مقرون به صرفه و مناسب ساخته است.

 

اینترنت اشیا چیست ؟

 

اینترنت اشیا چیست ؟

اینترنت اشیا (iot) به کاربرد فناوری اینترنت اشیا در تنظیمات صنعتی اشاره دارد
به ویژه با توجه به ابزار دقیق و کنترل سنسورها و دستگاه هایی که با فناوری های ابری درگیر می شوند. اخیراً صنایع برای دستیابی به اتوماسیون و کنترل بی سیم از ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) استفاده کرده اند. اما با ظهور فناوری های ابری و متحدین (مانند تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشین)، صنایع می توانند به یک لایه اتوماسیون جدید دست پیدا کنند و با آن مدل های جدید درآمد و کسب و کار ایجاد کنند. IOT را موج چهارم انقلاب صنعتی یا Industry 4.0 می نامند.

 

موارد زیر برخی از کاربردهای معمول IOT است :

 • ساخت هوشمند
 • دارایی های متصل و نگهداری پیشگیرانه و پیش بینی شده
 • شبکه های برق هوشمند
 • شهرهای هوشمند
 • لجستیک های متصل
 • زنجیره های تامین دیجیتال هوشمند
 • کاربرد خانگی
 • کاربرد پزشکی

 

باز کردن ارزش کسب و کار با اینترنت اشیا

با گسترده شدن اینترنت اشیا در بازار ، شرکت ها از ارزش شغلی فوق العاده ای که می تواند ارائه دهد استفاده می کنند. این مزایا شامل موارد زیر است:

 1. استخراج بینش داده محور از داده های اینترنت اشیا برای کمک به مدیریت بهتر تجارت
 2. افزایش بهره وری و کارایی عملیات تجاری
 3. ایجاد مدل های جدید تجاری و جریان های درآمد
 4. به راحتی و یکپارچه دنیای تجارت فیزیکی را به دنیای دیجیتال متصل کنید تا زمان ارزش گذاری سریع را بدست آورید.

 

اپلیکیشن های اینترنت اشیا چیست ؟

برنامه های هوشمند اینترنت اشیا برنامه هایی از پیش ساخته شده با نرم افزار
به عنوان سرویس (SaaS) هستند که می توانند از طریق داشبورد داده های گرفته شده از حسگر اینترنت اشیا را تجزیه و تحلیل و ارائه دهند.

 • برنامه های اینترنت اشیا از الگوریتم های یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل مقادیر عظیم
  داده های حسگر متصل در ابر استفاده می کنند. با استفاده از داشبورد و هشدارهای IoT در زمان واقعی، به شاخص های اصلی عملکرد، آمار مربوط به مدت زمان بین خرابی ها و سایر اطلاعات دسترسی پیدا می کنید. الگوریتم های مبتنی بر یادگیری ماشین می توانند ناهنجاری های تجهیزات را شناسایی کرده و هشدارهایی را برای کاربران ارسال کنند و حتی باعث رفع خودکار یا اقدامات مقابله ای پیشگیرانه شوند.
 • با استفاده از برنامه های اینترنت اشیا مبتنی برابر کاربران تجاری می توانند
  به سرعت فرآیندهای موجود برای زنجیره تأمین ، خدمات مشتری ، منابع انسانی و خدمات مالی را بهبود بخشند. نیازی به بازآفرینی کل فرآیندهای کسب و کار نیست.

 

چند روش برای استفاده از برنامه های اینترنت اشیا وجود دارد

توانایی اینترنت اشیا برای ارائه اطلاعات حسگر و همچنین فعال کردن ارتباط دستگاه به دستگاه
مجموعه گسترده ای از برنامه ها را هدایت می کند. در زیر برخی از محبوب ترین برنامه ها و آنچه که آنها انجام می دهند آورده شده است.

 • از طریق نظارت بر ماشین و نظارت بر کیفیت محصول، کارایی های جدیدی در تولید ایجاد کنید. ماشین ها را می توان به طور مداوم کنترل و تجزیه و تحلیل کرد تا از عملکرد آنها در حد تحمل های لازم اطمینان حاصل شود. همچنین محصولات می توانند در زمان واقعی کنترل شوند تا نقص کیفیت را شناسایی و برطرف کنند.
 • ردیابی و “حصارکشی حلقه ای” دارایی های فیزیکی را بهبود ببخشید. پیگیری مشاغل را قادر می سازد تا به سرعت مکان دارایی را تعیین کنند. شمشیربازی با حلقه به آنها امکان می دهد از دارایی های با ارزش بالا در برابر سرقت و حذف محافظت شوند.
 • برای نظارت بر تجزیه و تحلیل سلامت انسان و شرایط محیطی از تجهیزات پوشیدنی استفاده کنید. تجهیزات پوشیدنی های اینترنت اشیا مردم را قادر می سازد تا سلامتی خود را بهتر درک کنند و به پزشکان امکان می دهند بیماران را از راه دور کنترل کنند. این فناوری همچنین شرکت ها را قادر می سازد تا سلامت و ایمنی کارکنان خود را پیگیری کنند ، این امر خصوصاً برای کارگران شاغل در شرایط خطرناک بسیار مفید است.

 

اینترنت اشیا چگونه جهان را تغییر می دهد؟ نگاهی به ماشینهای متصل بیندازید

اینترنت اشیا با فعال کردن اتومبیل های متصل، در حال اختراع مجدد خودرو است.
با استفاده از اینترنت اشیا، صاحبان اتومبیل می توانند از راه دور ماشین خود را کار کنند !
مثلاً قبل از سوار شدن راننده در ماشین یا با احضار از راه دور اتومبیل را از طریق تلفن گرم کنند. با توجه به توانایی اینترنت اشیا برای فعال کردن ارتباطات دستگاه به دستگاه، حتی در صورت ضمانت، اتومبیل ها می توانند قرارهای خود را برای خدمات رزرو کنند.

 • اتومبیل متصل به تولیدکنندگان یا فروشندگان اتومبیل اجازه می دهد تا مدل مالکیت خودرو را روی سر خود قرار دهند.
  پیش از این، تولیدکنندگان با خریداران جداگانه (یا به هیچ وجه) رابطه تسلیحاتی داشته اند. اساساً، رابطه تولید کننده با خودرو پس از ارسال به نمایندگی به پایان رسید. با خودروهای متصل، سازندگان یا نمایندگی های خودرو می توانند با مشتریان خود ارتباط مستمر داشته باشند.
 • آنها می توانند به جای فروش اتومبیل، با استفاده از اتومبیل های خودمختار ، هزینه استفاده از رانندگان را پرداخت کنند. iot به تولید کنندگان اجازه می دهد تا اتومبیل های خود را به طور مداوم با نرم افزار جدید ارتقا دهند، این تفاوت در تغییر دریا با مدل سنتی مالکیت خودرو است که در آن وسایل نقلیه بلافاصله از نظر عملکرد و ارزش استهلاک می شوند.

 

تفاوت رد تیم (Red Team) و بلو تیم (Blue Team) در هک و امنیت کلیک کنید !

4.7 3 votes
امتیازدهی به مقاله
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://blacksecurityteam.com/?p=25410
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مهدی حسنی
مهدی حسنی
در حال یادگیری ..........
مطالب بیشتر
برچسب ها:
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
ثبت نام در کامل ترین دوره هکر قانونمند (CEH v12) به زبان فارسی آغاز شد
اطلاعات بیشتر