0
0

۶ نوع گواهی SSL برای ایمن سازی وب سایت شما

1430 بازدید

 

 SSL

 

۶ نوع گواهی SSL برای ایمن سازی وب سایت شما

بدون شک خرید گواهی  SSL، برای اعتماد سازی و به دست آوردن اعتبار برای کسب و کار وب سایت خود، باید از اولویت های اول شما باشد. بهترین شیوه برای این کار، فعال سازی رمز گذاری SSL بر روی وب سایت می باشد، که ارتباط ایمن را تضمین و از داده های خصوصی بازدید کنندگان شما حفاظت می کند. گواهی ssl چیست و چگونه کار می کند؟ انواع آن برای افزایش امنیت وبسایت کدامند؟ برای بررسی به این سوال، در ادامه همراه ما باشید.

 SSL چیست؟

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer به معنی امنیت لایه سوکت می باشد و در واقع نوعی کلید رمز نگاری شده است که برای انتقال داده ها میان دو دستگاه از طریق رمز نگاری مورد استفاده قرار می گیرد. بدون خرید SSL، اطلاعات شخصی که به صورت متن به سرور فرستاده می شود، نظیر اطلاعات کارت های بانکی و پسوورد ها، به راحتی برای هر کسی قابل مشاهده می باشد. از این رو، امروزه، تمامی وب سایت ها، مستلزم به دریافت گواهی SSL هستند.

گواهی SSL چیست؟

این گواهی یک کلید رمز نگاری شده مشخص را به اطلاعات سازمان خاصی (مثلا نام دامنه) مرتبط می کند تا اطلاعات کاربران را هنگامی که اطلاعات حساس خود را وارد می کنند (از پر کردن فرم گرفته تا ورود به صفحه کاربری) حفاظت کند.

هنگامی که گواهی SSL را خریداری کرده و بر روی سرور شما فعال باشد، آدرس سایت شما از HTTP به HTTPS تغییر پیدا می کند و علامت یک قفل کوچک و خاکستری رنگ کنار آدرس در مرورگر ظاهر می شود. بدین ترتیب، بازدید کنندگان شما، می دانند که وب سایت شما قابل اطمینان است و می توان به آن در وارد کردن اطلاعات حساس خود اعتماد کنند.

علاوه بر این، موتور های جست و جو از جمله گوگل، صاحبان وب سایت را به دریافت گواهی SSL تشویق می کنند.

گواهی های SSL چگونه کار می کنند؟

گواهی SSL ، در اصل، فایل های اطلاعاتی هستند که به منظور برقراری ارتباط امن میان وب سایت شما و سرور آن بر اساس کلید های رمز نگاری عمومی به کار می روند.

کلید خصوصی شما توسط سرور شما شناسایی می شود و می تواند هر پیغامی که به وب سایت فرستاده شود را رمز گذاری کند. دقت کنید که این پیغام، تنها توسط کلید عمومی موجود در گواهی SSL شما می تواند رمز گشایی شود.

خرید SSL که توسط یک مرجع صدور گواهی دیجیتال، صادر می شوند، انواع مختلفی دارند که هر کدام بر اساس سطح اعتبار تقسیم بندی می شوند، در ادامه با این شش نوع آشنا می شویم.

 گواهی SSL

گواهی SSL اعتبار گسترده (EV SSL)

بالاترین سطح و گران قیمت ترین گواهینامه SSL نوع اعتبار گسترده یا Extended Validation می باشد. به منظور اخذ این گواهی، دارندگان وب سایت می بایست یک فرایند احراز هویت استاندارد را پشت سر بگذارند تا حق مالکیت آن ها در دامنه تأیید شود.

موارد استفاده گواهی EV SSL

از آن جایی که خرید این گواهی ها بسیار گران قیمت بوده و به یک مرحله احراز هویت طولانی نیاز دارند، بیشتر در آن دسته از وب سایت ها کاربرد دارند که حجم داده های بسیار زیادی از اطلاعات شخصی کاربران خود دریافت می کنند و یا در آن ها به طور متداول تراکنش های مالی انجام می گیرد. برای مثال سایت های خدمات درمانی یا وب سایت بانک ها.

گواهی SSL اعتبار سازمان (OV SSL)

کاربرد اصلی این گواهی رمز گذاری اطلاعات حساس در حین انجام تراکنش ها است. خرید گواهی OV SSL مانند گواهی EV SSL اطمینان بالایی دارد و برای سنجش مقبولیت کسب و کار ها به کار می رود.

گواهی های OV SSL از نظر قیمت در رده دوم قرار می گیرند. برای دریافت این گواهی، باید یک فرآیند احراز هویت اساسی را تکمیل کنید که شما را از نظر حق داشتن نام دامنه مورد نظر بررسی می کند.

موارد استفاده گواهیOV SSl

وب سایت هایی که بیشتر با عموم مردم مواجه هستند و باید اطلاعات تمام این افراد را ذخیره کنند. برای مثال سایت های بازی.

گواهی SSL اعتبار دامنه (DV SSL)

خرید این گواهینامه امنیتی، در مقایسه با سایر گواهینامه ها، اعتبار چندانی ندارد و از رمز گذاری نسبتا ضعیفی برخوردار است. بنابراین، فرآیند احراز هویت آن نیز ناچیز می باشد و تنها لازم است صاحب وب سایت به یک ایمیل یا تماس پاسخ بدهد تا احراز هویت تکمیل شود.

موارد استفاده گواهی DV SSL

چون یکی از کم دقت ترین اما پر سرعت ترین گواهینامه های قابل دریافت است معمولا در وبلاگ ها و سایت هایی کاربرد دارد که نیازی به تضمین امنیت اطلاعات کاربران ندارند. مثلا سایت های خبری

گواهی SSL کلمه آزاد (Wildcard)

این گواهی، دو نوع OV و DV دارد که در مورد های قبل آن را شرح دادیم. گواهی Wildcard توانایی ایمن سازی یک دامنه اصلی و بی نهایت دامنه فرعی را دارد. بنابراین خرید این گواهی به صرفه تر از خرید چندین گواهی تک دامنه ای مستقل می باشد.

گواهی های Wildcard، معمولا، در آدرس خود یک ستاره دارند. این ستاره بدین معناست که تمام دامنه های زیر مجموعه دامنه اصلی نیز توسط همین گواهی ایمن سازی می شوند.

موارد استفاده گواهی Wildcard

با توجه به نیاز های کسب و کار، می توان از نوع OV یا DV این گواهی ها استفاده کرد. استفاده اصلی این گواهی زمانی است که شما چندین دامنه فرعی دارید و می خواهید با یک گواهی تمامی دامنه ها را پشتیبانی کنید.

گواهی چند دامنه (MDC)

خرید گواهینامه چند دامنه قادر به ایمن سازی 100 نام دامنه اصلی و غیر اصلی تنها با یک گواهی می باشد که در وقت و هزینه صرفه جویی می کند. لازم به ذکر است که هر چهار مورد مذکور می توانند به گواهی چند دامنه ارتقا پیدا کنند.

موارد استفاده برای MDC

این گواهی ها به طور عمده توسط شرکت هایی به کار برده می شوند که در بخش های مختلفی نمایندگی دارند و یا بین المللی هستند و می خواهند به هر نمایندگی یک دامنه مجزا اختصاص بدهند. در این حین به صرفه ترین قیمت و روش خریداری یک گواهی چند دامنه به جای خریدن چندین گواهی تک دامنه می باشد.

6 نوع گواهی SSL

گواهی ارتباطات پیوسته (UCC)

این گواهی ها زیر مجموعه گواهی های چند دامنه محسوب می شوند و همان مزایا را دارند.

موارد استفاده UCC

خرید این گواهی در اصل برای سرور های ارتباط زنده طراحی شد اما امروزه برای دیگر سایت ها نیز به کار می رود.

جمع بندی و نکات پایانی

خرید گواهی ssl مناسب در اعتماد سازی وب سایت شما نقش بسزایی دارد. در دنیای دیجیتال هیچ چیز مهم تر از امنیت اطلاعات شخصی نیست. همیشه این سه نکته را به یاد داشته باشید:

  1. اگر وب سایتی به جای HTTPS، پیشوند HTTP داشت، تمام داده ها بدون رمز نگاری به سرور فرستاده می شود و به راحتی برای افراد قابل مشاهده می باشد.
  2. اگر سایت گواهی SSL داشته باشد و از HTTPS استفاده کند، اطلاعات رمز گذاری می شوند و امنیت نکته بسیار مهمی است.
  3. گوگل همواره وب سایت ها به داشتن گواهی SSL تشویق می کند و سایت های دارنده گواهی را در نتیجه ها بالاتر از بقیه نشان می دهد.

از همین رو برای انتخاب بهترین گواهی امنیتی ssl، یک شرکت هاستینگ معتبر را انتخاب کرده و از خدمات گواهی های آن استفاده نمایید.

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://blacksecurityteam.com/?p=25562
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مهدی حسنی
در حال یادگیری ..........
مطالب بیشتر
برچسب ها:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x