0
0

24 دلیل برای اینکه لینوکس بهتر است یا ویندوز ؟

2494 بازدید

 .:: لینوکس بهتر است یا ویندوز ::.

 

» موضوع انتخاب بهترین پلتفرم همیشه برای خیلی ها دردسر بوده، لینوکس یا ویندوز !
زیرا این دو سیستم ها بسیار متنوع هستند و هم قادر به انجام بسیاری از وظایف محور و منظم؛ بنابراین اگر از شما بپرسم بهترین سیستم بین لینوکس و ویندوز کدام یک است ؟ شما بدون مکس کردن در مورد این موضوع، می توانید یک بحث پایان پذیر را شروع کنید، جواب شما سیستم عامل ویندوز است که پرکاربردترین سیستم عامل در دنیای دسک تاپ است، اما “پرکاربردترین” نمی تواند خود را به بهترین گزینه تبدیل کند ! ( لینوکس بهتر است یا ویندوز ) !

 

» همه ما می دانیم که سیگار یکی از “پرکاربردترین” کالای مصرفی در جهان است !
اما هنوز هم برای سلامتی خوب نیست، ترک سیگار بسیار دشوار است زیرا مردم به این اعتیاد وابسته اند. بنابراین چرا من این مثال را آورده ام ؟ از آنجا که همه ما می دانیم، بشریت یک برده عادت است و بر این اساس، اکثر کاربران با استفاده از سیستم ویندوز برای مدت زمان طولانی کاملاً عادت کرده اند و برای همین در یک نگاه آن را برتر از لینوکس می نامند !

 

لینوکس بهتر است یا ویندوز

 

~ لینوکس یا ویندوز ؟

» لینوکس بهتر است یا ویندوز لینوکس دارای هزاران عامل مهم است
که می توانند اثبات کنند. این بهترین سیستم عامل نسبت به سیستم ویندوز است !

 

 

1. Basic Foundation

» لینوکس از ویژگی های متمایز پیروی می کند، چرا که روند توسعه یکپارچه است
لینوکس بهتر است یا ویندوز ؛ هسته لینوکس، پایه سیستم عامل، توسط بنیاد لینوکس توسعه یافته و نگهداری می شود، جایی که تعداد زیادی از داوطلبان جامعه در سراسر جهان در آن شرکت می کنند و بهترین سهم خود را دارند. دیتروس لینوکس همان چیزی است که ما معمولاً به عنوان سیستم عامل لینوکس می بینیم؛ در سر تا سر جهان، بسیاری از شرکت ها و داوطلبان با تهیه محیط های دسکتاپ، نرم افزارها، درایورهای سخت افزاری، این توزیع های لینوکس را ایجاد کرده اند !

هر توزیع لینوکس چرخه توسعه خود را دارد، که مربوط به توسعه هسته نیست؛ علاوه بر این، بسیاری از سازمان ها و علاقه مندان به انجمن نیز وجود دارند که محیط دسکتاپ و مدیران ویندوز را ایجاد کرده اند. هسته و لینوکس های لینوکس به دلیل پشتیبانی و کمک از جامعه گسترده آن مورد توجه مردم قرار گرفت !
در مورد سیستم ویندوز : تنها یک شرکت وجود دارد : “مایکروسافت” که تمام مراحل توسعه و نگهداری را برای کل سیستم عامل انجام می دهد. هسته، محیط دسکتاپ و بسیاری از نرم افزارهای از پیش نصب شده؛ شما باید هر آنچه را که به شما پیشنهاد می کنند بپذیرید، حالا میخواهد برای شما مفید باشد یا نباشد، این حقیقت ماجراست !

 

 

2. System Stability

» در عوض سیستم ویندوز سبک نیست و سریع نیست اما به مرور زمان سبک تر و سریع تر می شود، در صورت عدم حفظ مناسب، ممکن است سیستم خود را منسوخ احساس کنید؛ سیستم لینوکس بسیار سریعتر است و منابع زیادی را نیاز ندارد برای استفاده از آن. این سیستم می تواند بر روی سخت افزار قدیمی و دستگاه های مدرن نیز اجرا شود !

 

 

3. Hardware Support

» ویندوز سیستم عامل برای عملکرد مطلوب به پیکربندی بالایی احتیاج دارد !
اما اگر یک دسکتاپ قدیمی یا لپ تاپ قدیمی با سخت افزار رده پایین دارید، من اکیداً پیشنهاد می کنم، از لینوکس سبک وزن سبک مانند Lubuntu یا Peppermint OS استفاده کنید. می توانید از آن دستگاه قدیمی به عنوان سرور رسانه یا سرور FTP استفاده کنید !

هسته لینوکس با راه حل کامل درایور داخلی دستگاه قدیمی ارائه شده است !
اما در مورد سیستم ویندوز، با مشکل سازگاری درایور و نرم افزار، مسئله فریز سیستم، مشکل درایور مربوط به سخت افزار و غیره روبرو خواهید بود؛
علاوه بر این، لینوکس همچنین با جدیدترین دستگاه ها که از بالاترین کارایی برخوردار است کاملاً سازگار است !

 

 

4. Targeted User Group

» معمولاً سیستم عامل ویندوز به عنوان بهترین سیستم عامل برای کاربران تازه کار گفته می شود !
اما لینوکس می تواند برای مبتدیان و کاربران پیشرفته مناسب باشد؛ ویندوز کاربر پسند است، زیرا از کودکی شما فقط آن را در کامپیوتر، خانه یا مدرسه مشاهده کرده اید. شما هرگز سیستم لینوکس را در اینطور مکان ها مشاهده نکرده اید این را قول میدهم !

 

— بنابراین درک این موضوع برای شما دشوار بود که بسیاری از گزینه های بسیار بهتر از طرف دیگر سکه وجود دارد !من به شما پیشنهاد می کنم از لینوکس مانند Ubuntu یا Linux Mint استفاده کنید و شرط می بندم، شما هرگز به دنبال استفاده مجدد از Windows OS یا MacOS نیستید !

 

 

5. Proprietary

» شعار لینوکس این است که به شما اجازه می دهد آزادی نرم افزارهای منبع آزاد و آزاد را حس کنید !
از طرف دیگر، بیشتر نرم افزارهای مورد استفاده در ویندوز و MacOS به صورت طبیعتاً پرداختِ یا اختصاصی هستند، همچنین برخی از نرم افزارهای نرم افزار رایگان برای ویندوز سیستم عامل در دسترس است، اما در نهایت در صورت نیاز به ابزارهای ضروری یا ویژگی های آن برنامه خاص هزینه آن را برای شما به همراه خواهد داشت ( البته در کشور های خارجی ) !

 

 

6. Security and Privacy

» امنیت و حفظ حریم شخصی شخصی عامل اساسی در سیستم عامل لینوکس است !

به همین دلیل محبوبیت زیادی در بین متخصصان فناوری اطلاعات دارد،  سیستم لینوکس به طور پیش فرض دسترسی ریشه ای یا امتیاز اداری را برای کاربران فراهم نمی کند، به همین دلیل تهدید ها و ویروس ها به جز برخی از پرونده ها و پوشه ها نمی توانند به هسته سیستم لینوکس وارد شوند؛اما در سیستم ویندوز، بدافزار ها و ویروس ها به راحتی به پرونده های سیستم دسترسی پیدا می کنند و می توانند در مقیاس بزرگ آسیب ببینند !

هسته لینوکس منبع باز است یا همان اوپن سورس است !
بنابراین به همین دلیل مرتباً عیب ها را بررسی می کند و بدون شک از امنیت بیشتری برخوردار است؛
علاوه بر این بیشتر ویروس ها یا تهدیدها برای یادآوری سیستم ویندوز ایجاد می شوند.
به همین دلیل در ابتدا به یک آنتی ویروس خوب برای سیستم عامل ویندوز نیاز دارید، اما اگر از بهترین شیوه های ممکن پیروی کنید، احتمالاً از سیستم ویندوز ایمن خواهید داشت ! در یک محفظه سیستم عامل ویندوز، هر مرحله و رد پای شما ردیابی و ضبط می شود !مایکروسافت تمام اطلاعات شخصی را نگه می دارد، و ما نمی دانیم با چه کسی اطلاعات را به اشتراک می گذارد. از طرف دیگر ساختن پشتیبان در هسته لینوکس کاملاً غیرممکن است !

 

 

Antivirus and Malware Threat .7

» سیستم عامل ویندوز بهترین جا برای ویروس ها و تهدیدات نرم افزارهای مخرب است !
بعد از اتمام نصب ویندوز، می دانیم که باید به دنبال آنتی ویروس مناسب برای محافظت از سیستم باشیم، اما در مورد لینوکس و امنیت لینوکس و محافظت های که از آن به عمل آمده کار بدافزارها تا حدی سخت کرده است !

 

 

8. Customization

» لینوکس بسیار قابل تنظیم تر از سیستم عامل ویندوز است و از هرچیزی در هرجایی که بخواهید به آن دسترسی کامل تری را دارید !
در سیستم ویندوز همه چیز از پیش تنظیم شده و به عنوان منبع بسته استفاده می شود. به سختی چیزی وجود دارد که بتوانید مطابق نیازهای خود تغییر دهید؛ برای مثال فقط یک پوسته فرمان “Cmd” وجود دارد، اما هنوز هم هیچ وقت نمیتوانید در داخل سیستم ویندوز مانند سیستم لینوکس بی پروا باشید؛ اوضاع کمی با ابزار “PowerShell” تغییر می کند. اما این برای جذب جامعه توسعه دهندگان کافی نیست..

 

شما می توانید هر بیت از سیستم لینوکس را مطابق با نیاز خود تغییر دهید !
خود هسته لینوکس و تمام نرم افزارهای مورد استفاده در لینوکس به عنوان منبع باز عرضه می شوند و کاربران می توانند طبق قوانین خاص هرگونه اصلاح را انجام دهند. محیط CLI لینوکس برای انجام کارهای سطح ROOT بسیار قوی است، علاوه بر این شما می توانید نگاه و احساس کلی از نمایه های لینوکس خود را از طریق ابزارهای ویژه ویرایش تغییر دهید.

 

برای بررسی و آموزش نصب برترین تم های لینوکسی ( اوبونتو ) میتوانید اینجا کلیک کنید !

 

 

9. Administrative Privilege and Root Access

» لینوکس دسترسی اداری سطح ریشه یا همان دسترسی ROOT را از طریق رابط خط فرمان فراهم می کند !
که در آن کاربران می توانند وظیفه ماموریت گرا را بدون زحمت انجام دهند. با کمک دسترسی ریشه، می توانید همه موارد را در اکوسیستم لینوکس تغییر دهید؛ اما در سیستم ویندوز همه چیز توسط مایکروسافت از پیش تنظیم شده است.؛ شما به سختی می توانید از امتیازات اداری برای انجام وظیفه سطح ریشه برخوردار شوید !

 

 

10. Programming Platform for Developers

» اگر شما یک برنامه نویس هستید یا قصد انجام برنامه نویسی را دارید !
پیشنهاد می کنم به جای سیستم عامل ویندوز از لینوکس استفاده کنید؛ در اینجا زبان برنامه
لینوکس بهتر است یا ویندوز ؛ – نویسی یا IDE زیادی پیدا خواهید کرد. تمام این ابزارهای توسعه دهنده با توجه به اینکه ابتدا محیط لینوکس را در نظر می گیرید ساخته می شوند از این رو آنها بر روی پلتفرم لینوکس کارآمد و روان دارند !

 

 

11. Install – Update and Upgrade

» نصب و به روزرسانی سیستم ها یا نرم افزارهای شخص ثالث در لینوکس بسیار آسان و بی دردسر است !
کلیه نرم افزارها و فایلهای به روزرسانی سیستم در یک مخزن متمرکز گنجانده شده اند که باعث می شود تا بروزرسانی سیستم و نرم افزار نیز ایمن و در دسترس تر باشد !
اما در یک سیستم ویندوز ، بروزرسانی سیستم و برنامه های شخص ثالث دشوار و زمان بر است !
ویندوز فقط به روزرسانی ها را از سایت مایکروسافت خارج نمی کند، بلکه به روزرسانی های نرم افزار را از پروتکل نرم افزار خاص برنامه می گیرد !

 

 

12. Gaming Area

» توسعه دهندگان بازی علاقه ای به توسعه بازی های خود برای این سیستم عامل ندارند، اما اکنون زمان تغییر کرده است؛ بیشتر بازی های جدید و پرطرفدار، آن را برای لینوکس خواهید یافت؛ اکنون می توانید تمام بهترین بازی های لینوکس یا Steam را به صورت آنلاین و آنلاین بازی کنید !

 

 

13. Software Availability and Compatibility

» اگر از من درباره در دسترس بودن نرم افزار و سازگاری در اکوسیستم لینوکس سؤال کنید !
به شما شرط می بندم که لینوکس برنده میشود؛ لینوکس تمامی بخش ها از جمله نرم افزار شخصی، نرم افزار رسانه ای، مجموعه های تجار ، مواد طراحی، ابزار سرور، برنامه های کاربردی، برنامه نویسی و نرم افزار توسعه برنامه و مواردی را که شامل نمی شود را در بر می گیرد !

 

 

14. Photoshop Alternative

» نرم افزار ویرایش تصویر Photoshop یکی از عناصر حیاتی است که به کاربران اجازه نمی دهد !
سیستم عامل دیگری به جز ویندوز را اتخاذ کنند؛ فتوشاپ از لینوکس پشتیبانی نمی کند، اما گزینه جایگزین بسیار خوبی برای Adobe Photoshop در دایابوردهای لینوکس از جمله GIMP ، Darktable ، Krita و غیره بدست می آورید !

 

 

15. Alternative To Office Suite

» مانند فتوشاپ، مجموعه MS Office نیز چنین نرم افزاری برجسته است !
که جذابیت استفاده از سیستم عامل ویندوز را نیز حفظ می کند، بسیاری از کاربران و سازمان ها به این نوع نرم افزار بهره وری بستگی دارد. در دنیای لینوکس گزینه های بهتری در مجموعه MS office وجود دارد. LibreOffice یکی از آنها ست که می تواند جنگ خوبی را به مجموعه Microsoft Office بدهد !

 

 

16. Multimedia Editor

» اگر گزینه های زیادی را برای ویرایش فایلهای چندرسانه ای در سیستم ویندوز بدست می آورید !
لینوکس نیز به همان میزان انتخاب و بعضی اوقات حتی بیشتر را ارائه می دهد. در اینجا می توانید لیست خود از بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو را برای لینوکس بررسی کنید !

 

برای بررسی و آموزش نصب برترین تم های لینوکسی ( اوبونتو ) میتوانید اینجا کلیک کنید !

-» برای بررسی و آموزش نصب برترین برنامه های ظبط ویدئو از صفحه نمایش لینوکسی ( اوبونتو ) میتوانید اینجا کلیک کنید !

 

 

17. Support of Windows Software via Wine or PlayOnLinux

» همانطور که قبلاً نیز گفتم که در هر لینوکس انتخاب های زیادی برای هر نرم افزار ویندوز وجود دارد !
اما اگر می خواهید از برنامه های سفارشی ساخته شده ویندوز یا هر برنامه دیگری در لینوکس استفاده کنید !
راهی برای انجام این ترفندها وجود دارد. PlayOnLinux برای انجام این هک ویندوز در دسترس شما هستند. با کمک این نرم افزار لینوکس می توانید بسیاری از نرم افزارهای اساسی ویندوز را در لینوکس اجرا کنید. علاوه بر این شما همچنین می توانید برخی از بازی های خاص Windows OS را از طریق PlayOnLinux در لینوکس انجام دهید !

 

 

18. Software Management System

» یک سیستم مدیریت نرم افزار یک عنصر اساسی برای هر سیستم عامل است !
پایداری سیستم و انعطاف پذیری به مدیریت نرم افزار بستگی دارد. از این نظر ، سیستم عامل ویندوز بسیار عقب تر از سیستم لینوکس است. در سیستم عامل ویندوز برای دریافت فایل نصب برای بارگیری و نصب آن نرم افزار، باید به سایت خاص نرم افزار بروید. این پرونده ممکن است ایجاد شود یا شامل بسیاری از ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، بدافزارها، تبلیغات و غیره باشد !

 

از طرف دیگر  دوردست های لینوکس یک مرکز نرم افزاری متمرکز برای نصب هر برنامه کاربردی ارائه می دهند !
این نرم افزار کاملاً توسط جامعه بررسی شده است ، و به سختی امکان وجود نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم، بدافزارها، تبلیغات و موارد دیگر وجود دارد. علاوه بر این روش های زیادی برای نصب نرم افزار در سیستم لینوکس وجود دارد؛ اگر یک فرآیند کار نمی کند یا شما با ابزار خط فرمان راحت نیستید، در هر زمان می توانید یکی دیگر استفاده کنید !

 

 

19. Linux Server or Windows Server

» اگر در مورد امنیت سرور، ثبات، آزادی انتخاب، سازگاری سخت افزاری و مقرون به صرفه بودن در نظر بگیرید !
سرور لینوکس از هر طریق سرور ویندوز را ضرب و شتم می کند؛ ویندوز یک گزینه محبوب برای کاربردهای دسکتاپ است، و لینوکس بهترین گزینه برای سیستم حالت سرور است !

سیستم سرور لینوکس گزینه های سفارشی سازی زیادی با طیف گسترده ای از ابزارهای نظارت و تحلیل مؤثر ارائه می دهد !
سرور لینوکس در مورد بدافزارها و تهدیدات آنلاین آسیب پذیرتر از سرور ویندوز است؛ ایجاد هرگونه در پشتی هسته لینوکس کاملاً غیرممکن است در حالی که سیستم ویندوز را میتوان با این وضعیت رساند !

 

 

20. Blue Screen and De-fragmentation

» صفحه آبی با اجرای Fsck و Defragmentation دیسک موضوعات شناخته شده ای است !
که ممکن است در سیستم عامل ویندوز خود داشته باشید. اما در حواله های لینوکس، ممکن است..
مشکلی مانند این مورد به وجود نیاید. سیستم لینوکس به طور کارآمد تمام طرح بندی فایل ها یا سیستم فایل را کنترل می کند، و بیشتر اوقات شما حتی به هیچ وجه نیازی به تجزیه و تحلیل تکثیر ندارید !

 

 

21. File Extension To run The File !

» Windows یا DOS برای اجرای هر نوع پرونده به پسوند فایل متکی هستند !
اما لینوکس به این فرآیند بستگی ندارد هر اسمی را می توانید به یک پرونده بدهید، و هیچ نوع تأثیری..
در نوع پرونده آن نخواهد داشت.سیستم فرآیند لینوکس برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اجرای آن به جای پسوند پرونده مانند ویندوز به اطلاعات هدر فایل می پردازد !

 

 

22. Linux or Windows: Task Automation

» در سیستم لینوکس بسیاری از ابزارها و ورقهای دستور تقلب وجود دارند !
که وظیفه شما را به همان اندازه اتوماتیک انجام دهند که در ویندوز نباشد. به همین دلیل است که بسیاری از سرورها یا کارشناس IT در استفاده از لینوکس از طریق ویندوز برای خودکارسازی کار معمول در کنار سیستم خود ترجیح می دهند !

 

 

23. Process and Resource Management

» در لینوکس مدیریت فرایند نرم افزار بسیار قدرتمند و مؤثر است. با کمک یک دستور ساده !
می توانید در صورت ایجاد هرگونه مشکل، نرم افزاری را بکشید تا در پس زمینه اجرا شود. اما در ویندوز اجرای یک مدیر وظیفه آسان است اما به اندازه لینوکس کافی نیست زیرا مدیر وظیفه ویندوز همیشه نمی تواند نرم افزار مشکل ساز را در باطن بکشد یا متوقف کند !

 

لینوکس منابع خود را به طور مؤثر از یک سیستم ویندوز مدیریت می کند !
با نصب نرم افزار در لینوکس تمام وابستگی های لازم را بارگیری می کند. دفعه دیگر، شما به دنبال نصب هرگونه نرم افزار دیگری هستید اگر این با نرم افزار قبلی مطابقت داشته باشد، بار دیگر وابستگی ها را بارگیری نمی کنید ! [ ویندوز بهتر است یا لینوکس ]
به این ترتیب لینوکس نرم افزار را بهم پیوسته، تمیز و سبک وزن نگه می دارد !
اما از طرف دیگر، ویندوز هر وابستگی مربوط به یک نرم افزار شخصی را بارگیری می کند و با سایر وابستگی های مشابه به سیستم کراس نمی دهد. این باعث می شود سیستم فایل های گرافیکی بعضا سنگین و غیر قابل کنترل باشد !

 

 

24. Community Support

» لینوکس نتیجه ای از طرفداران جامعه اختصاصی و پرشور است !
بنابراین دارای حجم قابل توجهی از اطلاعات و اسناد است که همه چیز را در مورد لینوکس پوشش می دهد !
علاوه بر این آموزش، راهنمایی، ترفند و ترفند های خاص از طرف توسعه دهندگان و علاقه مندان به شما داده شده است تا در صورت بروز هر مشکلی به شما کمک کنیم !

با توجه به سیستم عامل ویندوز، مایکروسافت تنها فروشنده ای است که اسنادی را برای کاربران ارائه می دهد !
که گاهی اوقات برای یافتن اطلاعات دقیق ممکن است احساس گم شدن کنید. مانند سیستم عامل لینوکس سیستم ویندوز همچنین دارای یک Fanbase عظیم است که ترفندها، آموزش ها و نکاتی را برای حل یا سفارشی کردن سیستم ارائه می دهد ! [ Ubuntu pit ] !

 

 

معرفی و آموزش نصب آزمایشگاه تست نفوذ DVWA + ویدئو آموزشی کلیک کنید !

5 1 vote
Article Rating
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://blacksecurityteam.com/?p=18869
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
محمد روشنی فر
محمد روشنی فر
مدیر ارشد تیم آموزشی امنیتی سیاه
مطالب بیشتر
برچسب ها:
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
باید از فرصت ها استفاده کرد !! (تا 30 درصد تخفیف دوره های سایت)
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مشاهده دوره