امنیت

پنهان سازی اطلاعات در فایل صوتی

پنهان سازی اطلاعات در فایل صوتی

با سلام امیدوارم حالتون خوب باشه نظر شما عزیزان را به قسمت دوم پست پنهان نگاری اطلاعات جلب میکنم

پنهان‌نگاری یا اصطلاحاً استگانوگرافی

هنر و علم برقراری ارتباط پنهانی است و هدف آن پنهان کردن ارتباط به وسیله قرار دادن پیام در یک رسانه پوششی است به گونه‌ای که کمترین تغییر قابل کشف را در آن ایجاد نماید و نتوان موجودیت پیام پنهان در رسانه را حتی به صورت احتمالی آشکار ساخت.
پنهان‌نگاری شاخه‌ای از دانشی به نام ارتباطات پوشیده‌است. دانش ارتباطات پوشیده خود شامل چندین شاخه از جملهرمزنگاری، ته نقش نگاری و غیره می‌باشد. افرادی که می‌خواهند به صورت سری با یکدیگر ارتباط داشته باشند، اغلب سعی می‌کنند که آن ارتباط را به هر نحوی پنهان کنند

استگانوگرافی، برگرفته از دو کلمه‌ یونانی stego به معنای پوشیده و graphy به معنای نوشتن است؛ بنابراین کل کلمه به معنای پوشیده‌نویسی یا پنهان‌نگاری می‌باشد.

در حقیقت در ابتدا یونانیان باستان از این روش استفاده می‌کردند. به اینصورت که نوشته‌های داخل لوح سنگ به‌وسیله نوعی از واکس،پوشیده می‌شدند. اگر فرستنده اطلاعات می‌خواست که پیغامش را مخفی کند برای اهداف نظامی از پوشیده‌نویسی استفاده می‌کرد.
به این‌صورت که پیغام در لوح بطور مستقیم حکاکی می‌شد؛ سپس واکس از بالای پیغام ریخته می‌شد؛ بنابراین پوشیده‌نویسی نه به این معنا اما وجود داشت.

پنهان سازی اطلاعات در فایل صوتی

نوشته های مرتبط

2 نظر در “پنهان سازی اطلاعات در فایل صوتی

  1. Avatar smail گفت:

    عالی بود

    1. Avatar مهدی حسنی گفت:

      سپاس گذاریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *